czwartek, 20 października 2016

CUDOWNA MOC SOLI

Sól to bardzo ciekawy produkt, którego wędkarze a szczególnie karpiarze niekiedy się boją. Szczególnie gdy mamy z solą do czynienia pierwszy raz, dodając ją do zanęty lub miksu bazowego kulek. Nie wiemy ile ? Nie wiemy po co ? I nie wiemy czy pomoże. W kilku zdaniach spróbuję przekonać Was do tego, że sól ma cudowną moc i wiedzą o tym nie tylko wędkarze ! ;) Tak właśnie nie tylko wędkarze. Z tego co wiem i widziałem na własne oczy sól nie tylko przyciąga ryby ale również i leśną zwierzynę. Myśliwi czy Leśnicy używają jej do wabienia zwierzyny - wieszając tzw. "lizawki solne" bryły soli do których szczególnie w zimniejsze nocy lgnie zwierzyna. Sól działa w organizmie zwierzęcym bardzo korzystnie - regulując gospodarkę wodną. A jak wszyscy dobrze wiecie woda to podstawa w prawidłowym funkcjonowaniu zwierząt jak i człowieka. Jednak jak sól może korzystnie działać na Ryby ? Ryby tak samo jak każde inne zwierzęta potrzebują szczyptę soli w swojej diecie a głównie chodzi tutaj o sód, który zawarty jest w soli.

Sód jest głównym szefem regulacji objętości płynów w żywym organizmie. Również rybą jest niezbędny do przeżycia. Ponieważ każdy organizm aby w pełni mógł funkcjonować potrzebuje odpowiedniej dawki sodu w organizmie. Teraz pomyślcie ile soli jest w waszym zbiorniku takiej naturalnej ? tam gdzie ryba w danym akwenie będzie mogła uzupełnić sód z "własnych zasobów" ? Odpowiedź nie jest łatwa, ale z pewnością można powiedzieć, że takich stołówek jest naprawdę mało. Każde danie karpia które znajdzie w naturalnym środowisku zawiera sód, ale prawdopodobnie nie jest on na tyle wystarczalny aby organizm i struktury mięśni ryby pozwoliły na załadowanie się do 100% normy. To dlatego dodawanie soli do zanęty może zwabić ryby w łowisko - szczególnie te duże które mają znacznie większe zapotrzebowanie. Łatwość przyswojenia soli przez karpie w naszej zanęcie spowoduje, że tracą czujność, starają się w miarę możliwości uzupełnić swoje elektrolity - które w smaku są SŁONE ! To właśnie sól jest tak powszechnie stosowanym dodatkiem topowych firm karpiowych na rynku czy to w kulkach proteinowych czy też w zanętach sypkich. Nikt tutaj ameryki nie odkrył wiem, ale mało kto wie, że zwykłe ziarna kukurydzy czy też mieszanek konopi i rzepiku wymieszane z solą dają nieziemskie rezultaty. Sól w odpowiedniej dawce w zanęcie własnej roboty nie będzie odstraszać ryb. Na pewno wam nie zaszkodzi a może znacznie pomóc. Dawkowanie jest różne ja osobiście na 5kg ugotowanej kukurydzy dodaję 500gr soli kuchennej (TAK KUCHENNEJ) może być również sól morska. Taka dawka z pewnością pozwoli uzupełnić rybą znajdującym się w łowisku niezbędne minerały, które będą potrzebować do dalszego funkcjonowania.



Rola sodu (w soli) w organizmie

1. Odpowiada za równowagę osmotyczną w zewnątrzkomórkowych płynach ustrojowych, a co za tym idzie pośrednio reguluje objętości wszystkich płynów w ustroju i za całą gospodarkę wodną. Jego nadmiar lub niedobór będą odpowiadały za stany przewodnienia i odwodnienia. 8 g sodu jest w stanie zrównoważyć 1 litr wody.
2. Sód jest antagonistą potasu i razem z nim tworzy różnicę stężeń (gradient) po obu stronach błony komórkowej. Różnica tych stężeń umożliwia powstanie potencjału błony i pełnienie przez nią szeregu funkcji: przenoszeniu impulsów nerwowych oraz wykonywania skurczu i rozkurczu komórek mięśniowych.
3. Prawidłowy gradient sodowy (różnica jego stężeń między płynem wewnątrz- i zewnątrzkomórkowym) umożliwia transport aminokwasów i węglowodanów do tkanek.
4. Pomaga utrzymać prawidłową regulację kwasowo-zasadową ustroju (razem z potasem i chlorem).
5.  Zwiększa wydzielanie soków trawiennych.

Sól jest stosowana w wędkarstwie od wielu lat - jednak większość z nas boi dodać jej do np. kukurydzy czy też po prostu do siatki lub worka PVA.
Przykłady wykorzystania soli:
-Konserwowanie kulek własnej produkcji ( na 1kg kulek ok. 100gr soli) przesypane suche kulki wytrzymają znacznie dłużej w takiej posypce.
-Wzmacnianie smaku zanęty może być mieszana zarówno z śmierdzielami jak i owocówkami.
-Dostarczanie odpowiednich minerałów rybą
-Solona kukurydza znacznie szybciej zwabi karpie w łowisko.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym że nasze karpie to ryby słodko wodne, które bardzo dobrze radzą sobie przyswajając dawki sodu z naturalnego środowiska nawet z wody w której przebywają ;) ale skuszenie ryby solą w zanęcie spowoduje, że z pewnością ciekawość ryby znacznie wzrośnie a co za tym idzie wzrosną również nasze szanse na złowienie cyprinusa.
Sól dodatkowo wzmacnia apetyt - tak jak u człowieka do piwka czipsy lub paluszki (wszystko słone) i jest przyjemniej. Tak samo jest z karpiami do kulek, kukurydzy trochę soli i im też będzie znacznie lepiej ! :))

CUDOWNA MOC SOLI - tak jest. Spróbujcie sami ! ;)

1 komentarz:

  1. Tą rybą, tę rybę, tymi rybami, tym rybom nie „rybą”. Kumasz?

    OdpowiedzUsuń